Gry planszowe kiedyś kojarzyły się głównie z dziećmi. Nauka i zabawa to nieodłączne połączenie, dlatego też powstały rozmaite quizy. Często były tematyczne, rzadziej badały wiedzę ogólną. Oprócz tego najstarsi pamiętają zapewne bardziej rozrywkowego Chińczyka albo Monopoly (u nas walczące z popularnym Eurobiznesem).

Formy rozrywki przez lata ewoluowały. Ogrom dzisiejszego rynku stanowią propozycje skierowane do starszych użytkowników. Gry planszowe dla dorosłych uzupełniają spotkanie w gronie znajomych albo też urozmaicają wieczór zakochanych.

“Towarzysz” imprezy

Najszerszą grupą są gry planszowe dla dorosłych, utrzymane najczęściej w klimacie rozrywkowym. Nieodłącznie wiążą się z interakcją uczestników. Współpraca w zespołach jest bardzo ekscytująca, a pomyłki przy tłumaczeniu słów (w Party Alias, Słowo daję) mogą być spektakularne! Takie połączenie skutecznie spełni rolę startera na domówce.

Osobną kategorią będą tytuły nastawione na ruch. Może się on wiązać z wykonaniem określonych zadań (Gdzie jest Janusz?, Imprezowa wieża, Gorący ziemniak). Czasami propozycja opiera się wyłącznie na refleksie, gdzie należy przechwycić totem albo w odpowiednim momencie podnieść rękę. Tutaj uwaga – te gry często wzbudzają agresję! Są przy tym dynamiczne i bez problemu zakończą się w około pół godziny. Można je bez problemu dostosować do formuły spotkania.

Dla zakochanych coś też się znajdzie…

Osobną tematyką gier dla dorosłych będą pozycje skierowane do zakochanych. Mogą być uproszczoną formą gier imprezowych (Ego Love) albo też dedykowane wyłącznie parom (znane i lubiane Gierki małżeńskie). Gry planszowe okażą się nie tylko sposobem na zabicie nudy, ale również elementem gry wstępnej. Rynek w tym zakresie się znacznie rozbudowuje, dlatego pary nie powinny narzekać na nudę! 

Dla bardziej wymagających graczy stworzono np. Dylematy. To tytuł, w którym jest miejsce na konwersację dwóch osób, a wiąże się z wyborem jednej z dwóch opcji. Niektóre z tytułowych dylematów potrafią naprawdę zaskoczyć! Mowa tu zwłaszcza o kategorii czerwonej (pytania są posegregowane według kategorii wiekowej).

Dorośli i dzieci

Wiele gier dla dorosłych może być używana również w otoczeniu dzieci. Niektóre edycje planszówek są wręcz dedykowane rodzinom. Świetnie sprawdzą się tu gry planszowe, w których istotnym elementem jest współpraca. Będzie tak w Zakazanej Wyspie, gdzie cała rodzina będzie dążyła do ucieczki z śmiertelnie niebezpiecznego lądu.

Ważne jest przede wszystkim to, aby dostosować grę planszową do możliwości grupy oraz okazji. Zgrana paczka znajomych sprawdzi się w wielu dziedzinach, ale lepiej nie zabierać ze sobą Monopolu na dynamiczną, taneczną imprezę z przyjaciółmi.

Plik wektorowy autorstwa freepik - pl.freepik.com